26 December 2012

After Christmas


Christmas , Christmas... After Christmas ^^ Hello, How you Christmas passed ? For me this 3 days was really nice days. ^^ Photo of Bonbon under Christmas tree~ He closed eyes and looks so cute ! on back you see something blue ? It's bauble which he taken off. >.< 

 In first day of Christmas eve we made dinner. but we didn't take all dishes just a few salads and baked Chicken with vegetables inside which I made with mom. :3 It was so delicious ! Than I just ate Śledź w śmietanie (herring in cream) <3 It's my favourite dish XD I would eat this all the time i love herring and cream. XD and Christmas only remind me about it. Than a little vegetable salad and sernik (cheese cake). ^^ Now I show you part of our Christmas dishes~ Except them there was Coconut cake , baked cheese cake, chocolate cake, baked duck with apples, backed chicken with vegetables and herring in vinegar..:)
Left: śledź w śmietanie (herring in cream), vegetable salad , cheese cake and bigos ! :3
My chocolate cupcake with vanilla pudding and vanilla cream doused in honey. :)
 I would add pics of those dishes but maybe next time I add it :) anyway. In second day of Christmas my uncle from Germany come~ Give me a few gifts ! and it was big surprise ! That's what I got from my uncle warm dress like sweater and two belts :3 bling bling haa~ 
They are really nice and I see this dress fit to me. ^^ My uncle told that soon he will search for apartament in Germany and than we can come to him haha~~ XDD really nice. My Christmas Tree (photo a little curves but never mind I just wanted show u how it looks) this year really pretty ! :3 just CLICK to make it bigger and others decorations of my home  and I show you what I given my mom a flower "star of Bethlehem". :)

Left : Christmas tree lighters , lighter outside in my brothers room, my moms snowman ,
home for candles, Christmas tree for candles and bell.XDD
This year, I got just 2 Christmas postcards >.< so pity but it was really nice :) I hope next year I get more ! XD Thank you my friends so much !

Thanks all my followers for all wishes !

Sam Tsui & Kurt Schneider - I Knew You Were Trouble (Taylor Swift Cover)

See ya~

13 comments:

 1. Babeczka wygląda przepysznie (*o* )
  Ładną choinkę miałaś! My w tym roku
  postanowiliśmy, że bedzie bardziej tradycyjnie i
  powiesiliśmy cukierki, sopelki i drewniane
  zawieszki xd

  ReplyDelete
 2. masz wspaniałego bloga! będzie mi miło jeśli spodoba Ci się mój i również go zaobserwujesz ;))

  ReplyDelete
 3. Zadziwiający jest fakt, że psie mięso jest jedzone nawet w Szwajcarii czy Meksyku! Bo to że jedzą je w Tajwanie, Korei czy Chinach to nikogo nie dziwi. Jednak, to, że robią to też poza Azją, jest niesamowicie w złą stronę zadziwiające.
  Wiem, że pewnie to nie pomaga, ale lepiej mieć świadomość że coś się zrobiło, niż że stało się bezczynnie w tego typu sprawach. Bo zwierze nie może wypowiedzieć się za siebie, i za przedstawicieli swojego gatunku, musimy robić to my.

  ReplyDelete
 4. święta święta i po świętach :D babeczka !! omomomomomomomomomomo ;d

  ReplyDelete
 5. też robię takie cupcakes na święta :)

  ReplyDelete
 6. No, jest na niewielkiej liście krajów, w którym objadają się psim mięsem. No i tak, to jest najgorsze że zwierzaki giną w męczarniach, a mogli by załatwić to inaczej, bardziej humanitarnie. No nie wiem, uśpić, i dopiero, jeżeli już tak bardzo pragną tego psiego mięsa. Żeby zwierzaki nie cierpiały. Na stronie, którą podałam w poście, można znaleźć u dołu link do mapy krajów, w których wciąż jadane jest psie mięso.

  ReplyDelete
 7. bardzo fajne zdjęcia! szkoda, że święta tak szybko zleciały :(

  ReplyDelete
 8. Kochana nie kuś jedzonkiem, bo i tak chyba mi się troszkę przytyło. Śliczna choinka.

  ReplyDelete
 9. Ale słodkie to pierwsze zdjęcie ! *.* A tunika jest śliczna. :>
  Dziękuję za komentarz. notka z recenzją już jest. ♥

  ReplyDelete
 10. Doskonale Cię rozumiem, też nie chciałabym wierzyć że np. w mojej wymarzonej Kanadzie dzieją się podobne rzeczy. No, fakt jest taki że skądś taka informacja musiała się wziąć. I może i faktycznie je się te mięso tylko w określonych regionach, jako przysmak. Ale ugh, fuj!

  ReplyDelete
 11. super blog ;)
  obserwuję i liczę na rewanż.
  http://zakochanawwiosnie.blogspot.com/

  ReplyDelete
 12. ale ładna choinka *.*

  http://canswag.blogspot.com/

  ReplyDelete
 13. zostałaś nominowana do Liebster Blog Award :)

  ReplyDelete

Thank You for visiting and any comments ^ww^